Pojęcie design

Filed Under: Bez kategorii    by: admin

Design to słowo, które w zasadzie nie ma polskiego odpowiednika. Można je tłumaczyć niezbyt precyzyjnie jako wygląd, projekt czy styl. Design to także sztuka „wielokrotnego użytku”. Projekt raz wymyślony, jest powielany na przykład przez fabrykę w tysiącach egzemplarzy. Design przedmiotów użytkowych wynika zarówno z ergonomii ich użytkowania, jak i z możliwości technicznych sprzętu. Nie mniej ważna jest wyobraźnia twórcy danego przedmiotu, jednak ta osoba rzadko kiedy jest znana publicznie. To słowo może odnosić się także do takich dziedzin jak architektura czy widowiska. Design łączy się także z modą – buty czy kurtka mogą mieć ładny bądź nieciekawy design. Osoba, która pracuje nad wymyślaniem designu to designer, jednak takie dzieło często nie ma jednego ojca – autorów jest kilku. Określenie to używa się głównie w stosunku do nowych przedmiotów. Nie wolno go używać natomiast do określania zabytków sztuki i architektury oraz w odniesieniu do tworów natury. Istnieje także wyraz „designerski”, oznaczający niebanalny i ciekawy przedmiot, zaprojektowany przez najlepsze studia projektowe. Posiadanie desginerskiego telefonu czy ekspresu do kawy jest pewnego rodzaju nobilitacją. Starannie zaprojektowane, dopracowane przedmioty są droższe, niż zwykłe i proste urządzenia. Z tego powodu wiele firm zatrudniających projektantów, może pokusić się o zwiększenie ceny za swoje przedmioty.

Design rozwija się na wielu frontach. Arcydziełem designu może być zarówno piękna grafika namalowana na budynku, jak i brelok na klucze. Pojęcie design bardzo często jest używane w stosunku do wnętrz – zarówno przestrzeni otwartej dla ludzi, jak i pomieszczeń domowych. W tym drugim przypadku osoba urządzająca dom może zarówno zatrudnić designera, jak i sama stać się kreatorem trendów.

Jeśli chcesz nauczyć się projektowania przedmiotów użytkowych, największe możliwości dają ci Akademie Sztuk Pięknych. Właściwy kierunek to projektowanie i wzornictwo przemysłowe, który da ci podstawy do tworzenia arcydzieł. [hasła pokrewne: rolety katowice , stalmot , altana ogrodowa projekt pdf  ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: altana ogrodowa projekt pdf rolety katowice stalmot

Archiwum

© Copyright 2022 meble ogrodowe technorattan All Rights Reserved