Trudna definicja designu.

Filed Under: Bez kategorii    by: admin

Każda rzecz, która nie została stworzona przez siły natury, musiała być przez kogoś zaprojektowana. Pojęcie design będzie się odnosiło zarówno do rzeczy pojedynczych – jak i do ich ułożenia w przestrzeni oraz wzajemnej korespondencji. Czasem bywa także przedmioty, które osobno są bardzo ciekawe, nie pasują do siebie. Projektowanie nowych przedmiotów, a także wnętrz, nie jest prostym zadaniem. Aby stać się designerem, potrzeba ogromnej wiedzy ze sztuki, oraz znajomości przykładów dobrego i złego designu. Osoba, która nie jest kreatywna, nigdy nie stanie się designerem.

Przykładowo pracę designera można rozważać na przykładzie mebli. Mebel nie może wyglądać w pełni dowolnie, musi być zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii, co wiąże się z ludzką biologią. Krzesło niewygodne z pewnością nie znajdzie nabywcy. W niektórych przypadkach zdarza się, że przedmiot traci swoją użytkową formę i staje się dziełem sztuki – czyli tworem bezużytecznym. O wiele bardziej wartościowe są przedmioty, które mają zarówno dużą wartość użytkową, jak i elegancki wygląd. Polacy mają kilku dobrych designerów mebli – jednak nie działają oni w Polsce. Projektują meble światowej klasy. Meble typowo polskie są słabo zaprojektowane, budowane krajach Trzeciego Świata. Ich projekt w większości przypadków to naśladowanie mebli z zachodu – takich krajów jak kraje Skandynawii oraz Włochy czy Francja. Przez to nie są ani tak trwałe jak meble niemieckie, ani tak ładne jak meble z krajów, które wymieniliśmy powyżej. [podobne: piasek gliniasty , stalowkanet , gazeta kociewska ]

Także osoby bez formalnego wykształcenia artystycznego mogą próbować samodzielnie tworzenia nowych, designerskich form przedmiotów. Meble są stosunkowo trudnym materiałem do wykazania kreatywności, jednak przy odrobinie wysiłku zachwycisz wszystkich dookoła swoimi projektami. Meble można na przykład zaprojektować w programie do grafiki trójwymiarowej, a następnie zamówić poszczególne ścianki w postaci pociętej płyty. Następnie taki projekt skręcamy za pomocą wkrętów i ozdabiamy.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gazeta kociewska piasek gliniasty stalowkanet

Archiwum

© Copyright 2022 meble ogrodowe technorattan All Rights Reserved