Design w Polsce

Filed Under: Bez kategorii    by: admin

Design to w naszym kraju pojęcie stosunkowo nowe. Świadome projekty pojawiają się rzadko, a pozostała większość to ślepe naśladowanie wzorów z zachodu. Pojęcie designu (czy też spolszczając – dizajnu), łączymy tylko z niektórymi przedmiotami codziennego użytku. Na przykład doniczka zwykle nie wchodzi w zakres projektowania, natomiast lampa czy dywan, już tak. Dlaczego w Polsce zawód designera jest tak enigmatyczny, że trudno powiedzieć czym taka osoba się zajmuje? Wynika to z faktu, że do tej pory wytwarzaniem przedmiotów zajmowały się fabryki, które w żadnym razie nie są kojarzone z indywidualnymi projektantami. Najlepsi polscy designerzy są cenieni za granicą, w naszym kraju postrzega się ich jako dziwaków.

Pojęcie designu jest stosunkowo trudne do zrozumienia, ze względu na to, że Polska była przez długi czas w izolacji od zachodu. Wzorce, które można było wtedy podpatrywać, nie zawsze były wykorzystywane we właściwy sposób. Mówiąc w prosty sposób – nie mieliśmy kontaktu z dobrym designem, ze sztuką, dlatego nie umiemy rozróżnić granicy oddzielającej elegancję od kiczu.

Polski design, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, trudno określić jako coś, co służy użytkownikom. Przykładem mogą być parki czy skwerki pod blokami, gdzie zawsze widać wydeptane ścieżki na trawnikach –  te zaprojektowane są umiejscowione w złych miejscach. [podobne: piasek gliniasty , stalowkanet , gazeta kociewska ]

Designerem stajemy się także my sami, podczas urządzania mieszkania. Jeśli chcesz dobrze czuć się we wnętrzu, przedmioty nie mogą być przypadkowo dobrane. Warto by miały podobny design – na przykład pochodziły z jednej serii sklepowej. Jeszcze lepszym wyjściem jest samodzielne skomponowanie wnętrza za pomocą indywidualnie dobranego projektu. Gdy stajemy się designerem, tak naprawdę nie wiemy, jaki efekt wizualny osiągniemy po ukończeniu prac. Najlepiej porozmieszczać meble w programie graficznym lub do grafiki 3D – i podejrzeć wyniki na fotorealistycznie wyglądającym renderze. Wtedy mamy pewność, że wnętrze będzie spełniało swoją funkcję.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gazeta kociewska piasek gliniasty stalowkanet

Archiwum

© Copyright 2022 meble ogrodowe technorattan All Rights Reserved